položek
  • Zobrazit

Hrad Frýdštejn

ZA_013Kód:

Z-Art

Výrobce:
sklademDostupnost:
240  / ksCena:
Množství:
ks
Hrad Frýdštejn

Papírový model - Hrad Frýdštejn www.darebacek.cz
Papírový model - Hrad Frýdštejn www.darebacek.cz
Papírový model - Hrad Frýdštejn www.darebacek.cz
Papírový model - Hrad Frýdštejn www.darebacek.cz
Papírový model - Hrad Frýdštejn www.darebacek.cz

Popis: Hrad Frýdštejn

Hrad Frýdštejn /Z-Art - Zdeněk Čechal/

Papírový model představuje přibližnou dobovou podobu hradu v době před jeho zničením

Měřítko: 1:300
Způsob vydání: Vytištěno ofsetem, formát A4

Počet číslovaných dílů: 114
Rozměry modelu po slepení: Výška: 22cm, šířka: 22cm, délka: 32cm
Obtížnost na stupnici 1-5: 4

Hrad Frýdštejn se nachází v Libereckém kraji v překrásné přírodě a některé literární zdroje jej nazývají nejromantičtějším českým hradem. Byl částečně vysekán do skal, což je jedna z věcí, díky kterým je Frýdštejn unikátní. V dnešní době je to zřícenina, jejíž nejvýznačnější částí je válcová věž, která je 15 metrů vysoká a má 9 metrů v průměru, s dvoumetrovou tloušťkou zdiva. Vchod do věže byl 6-7 metrů vysoko, na úrovni prvního patra. Není přesně známo, kudy se do hradu chodilo, vchod byl pravděpodobně vpravo od věže v přízemí paláce. V nevelkém areálu celého hradu bylo mnoho světniček, vysekaných do skal. V jedné z nich byl nalezen oltář, svědčící o tom, že šlo zřejmě o kapli.

Nevíme, kdy přesně byl hrad založen, první písemná zmínka o něm pochází z r. 1385. Jeho název připomíná prvotní strážní funkci hradu (z německého slova „Fried“ – mír, svoboda, místo zaručující úkryt“, a „Stein“ – kámen). Na přelomu 14. a 15. století byl hrad v držení rodu Kamenců ze Střížovic a Čakovic. V r. 1409 byl majitelem frýdštejnského panství Bohuš z Kováně. Byl katolíkem, a proto v srpnu 1432 obléhali hrad husité pod vedením Oty z Lozy a Jana Tapka ze Sán. Bohuš z Kováně však učinil s husity dohodu, že proti husitům nebude podnikat žádné nepřátelské akce, a později dokonce přestoupil ke kališníkům. V roce 1448 pomáhal Jiřímu z Poděbrad při dobývání Prahy. Po jeho smrti v r. 1460 se stal správcem panství Jan Zajíc z Háznburka. Poté se zde vystřídalo několik majitelů, v 16. století pak hrad ztratil svůj význam a postupně chátral. Na konci 19. století byl hrad zpřístupněn, v dnešní době je vlastnictvím obce Frýdštejn. Natáčela se zde pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Náš model ukazuje jednu z možných podob hradu předtím, než zchátral. Při stavbě střech věží si můžete vybrat mezi červenou a hnědou variantou. /text převzat od autora modelu z www.zartmodely.cz/
Související zboží
Hrad Trosky - 2 modely v jednom
 

Hrad Trosky - 2 modely v jednom

350 
2x Papírový model - lze sestavit historickou i současnou podobu hradu, měřítko 1:300

KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Eshop www.darebacek.cz - Darebáček.cz - papírové modely, vystřihovánky, moderní společenské hry, dárky, hračky - akce, slevy, novinky, rychlé dodání, osobní odběry po celé ČR a SR. Zákazníky ověřený a doporučovaný eshop s individuálním přístupem.

Provozovatel: Ing. Tomáš Darebník, Sušilova 771/6, 602 00 Brno. IČ: 87495601. Nejsme plátci DPH. info@darebacek.cz /kontaktní údaje/JavaScript musí být povolen