položek
  • Zobrazit

Hrad Šternberk - papírový model

ZA_014Kód:

Z-Art

Výrobce:
odesíláme do 5 dnůDostupnost:
330  / ksCena:
Množství:
ks
Hrad Šternberk - papírový model

Hrad Šternberk - papírový model od Z-Art
Hrad Šternberk - papírový model od Z-Art
Hrad Šternberk - papírový model od Z-Art

Popis: Hrad Šternberk - papírový model

Hrad Šternberk /Z-Art - Zdeněk Čechal/

Papírový model představuje hrad Šternberk na Olomoucku

Měřítko: 1:300
Způsob vydání: Vytištěno ofsetem, formát A4

Počet číslovaných dílů: 182
Rozměry modelu po slepení: Výška: 24cm, šířka: 30cm, délka: 55cm
Obtížnost na stupnici 1-5: 4Hrad Šternberk se nachází na území Moravy přímo v centru města Šternberk, necelých 20 km od Olomouce.

Jeho počátky jsou spojeny se Zdeslavem z Chlumce, který ve službách moravského markraběte Přemysla, pozdějšího krále Přemysla Otakara II. vedl v roce 1253 úspěšnou obranu města Olomouce proti Kumánům uherského krále Bély IV. Jako odměnu dostal od panovníka území v podhůří Jeseníků severně od Olomouce, kde založil hrad Šternberk, obranné středověké sídlo s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce.

První písemný záznam najdeme v listině z roku 1269. Dokument zároveň vymezoval hranice šternberského panství a kláštera Hradisko. Z obranného sídla byl hrad v 70. letech 14. století přestavován a rozšířen. Biskup Albert II. ze Šternberka, významný církevní hodnostář a vlivný diplomat, využíval hrad jako svou rezidenci. Pozornost biskupa se upírala především ke kapli, kterou nechal vyzdobit ve stylu panujícím tehdy na dvoře Karla IV. Během prohlídky vás překvapí členitost hradu a jeho velká rozloha a bohatá výzdoba od gotiky až po secesi.

Koncem 15. a začátkem 16. století si zdokonalení vojenské techniky vynutilo změny v opevnění. Vyrostlo také nové předhradí s hospodářskými a správními budovami. Roku 1538 hrad i město vyhořely. Jejich obnova a přestavba už nesla renesanční prvky – hrad byl rozšířen o renesanční křídlo s „Vizitkovým sálem“ a s unikátními hráňovými klenbami.

Historie hradu Šternberka je spjata s rodem Šternberků i s pohnutými chvílemi českých dějin – s husitskými válkami, s potomky českého krále Jiřího z Poděbrad, s knížaty z Minstrberka i s třicetiletou válkou, během které město i hrad značně utrpěly. Kolem roku 1699 koupil sídlo kníže Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna. V držení jeho rodu zůstal hrad až do roku 1945. Hrad nebyl dlouhou dobu užíván a chátral. Teprve v roce 1886 bylo rozhodnuto o jeho generální rekonstrukci podle projektu vídeňského architekta Karla Gandolpha Kaysera v duchu romantického historismu. Vzniklo luxusní sídlo splňující požadavky moderního aristokrata Jana II., který postupně vybavil své sídlo historickým mobiliářem, obrazy, nábytkem, plastikami, gobelíny.

V současnosti je hrad majetkem státu. Je přístupný veřejnosti, konají se zde prohlídky s průvodcem i zajímavé akce pro děti i dospělé.
/text převzat od autora modelu z
www.zartmodely.cz/
Související zboží
Hrad Frýdštejn
 

Hrad Frýdštejn

240 
Papírový model představuje přibližnou dobovou rekonstrukci hradu v době před jeho zničením.
Zámek Žerotínů - Valašské Meziříčí
 

Zámek Žerotínů - Valašské Meziříčí

115 
Papírový model zámku z Valašského Meziříčí v měřítku 1:250

KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Současně nakupované

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Eshop www.darebacek.cz - Darebáček.cz - papírové modely, vystřihovánky, moderní společenské hry, dárky, hračky - akce, slevy, novinky, rychlé dodání, osobní odběry po celé ČR a SR. Zákazníky ověřený a doporučovaný eshop s individuálním přístupem.

Provozovatel: Ing. Tomáš Darebník, Sušilova 771/6, 602 00 Brno. IČ: 87495601. Nejsme plátci DPH. info@darebacek.cz /kontaktní údaje/JavaScript musí být povolen