položek
 • Zobrazit

Papírová archeologie - Kniha díl 2

TDS_0011Kód:
Na objednávku cca 14 dníInfo:

Ostatní

Výrobce:
Zboží na objednávkuDostupnost:
590  / ksCena:
Množství:
ks
Papírová archeologie - Kniha díl 2

Papírová archeologie 2
Papírová archeologie 2
Papírová archeologie 2
Papírová archeologie 2
Papírová archeologie 2
Papírová archeologie 2
Papírová archeologie 2
Papírová archeologie 2

Popis: Papírová archeologie - Kniha díl 2

 Knihu prodáváme na objednávku, obvyklý termín dodání cca 14 dní.

Papírová archeologie 2 – přehled:

 • Druhý díl encyklopedie se podrobně zaobírá „zlatou érou“ časopisu ABC: léty 1970-1976, tj. ročníky 15-20
 • Úvodní slovo Václava Šorela a jeho vzpomínky na spolupráci s Františkem Kobíkem
 • Druhý díl je více než dvakrát objemnější než první díl, který detailně odkryl počátky vystřihovánek v ABC (1957-1970, ročníky 1-14):
 • 256 stran zajímavého povídání o dobovém časopise ABC a jeho vystřihovánkách
 • Tři vystřihovací přílohy na celkem osmi listech pevnějšího papíru:
 1. Historické nádraží a vlak z počátku 20. století v měřítku 1:160 – dosud nepublikovaný model arch. Richarda Vyškovského
 2. Pokračuje Archeologický atlas: 16 nových sběratelských kartiček s obrázky slepených papírových modelů a přehlednými informacemi
 3. vystřihovací krabička na kartičky Archeologického atlasu od Ladislava Badalce
 • Vůbec poprvé autoři provedli encyklopedické a statistické shrnutí obří kartičkové série Atlas ABC
 • Pohled na dobové československé vystřihovánky mimo ABC: Albatros, Mateřídouška, Mladé letá, Orbis, Pionýrská stezka, Svět motorů, …
 • Vzpomínky našich čtenářů – papírových modelářů
 • Co přinesl třetí „ABC Speciál“ na jaře roku 1971
 • Seznam všech modelů architektury Pavla Blechy a Richarda Vyškovského v ABC
 • Seznam všech vystřihovánek v časopise Svět motorů
 • Obsahuje poukázku na volnou dětskou vstupenku do Království železnic v Praze na Andělu.
 • Kniha vychází ve spolupráci s časopisem ABC, který v lednu 2017 oslaví 60 let své existence.
 • Autoři: ing. Stanislav Fajkus, Robert Pavelka a Josef Kropáček
 • Grafická úprava a sazba: Robert Pavelka
 • Tisk: UNIPRESS, spol. s r.o., Turnov
 • Vychází: 1. 10. 2016 (první vydání)
 • Rozsah: 256 stran + 8 listů vystřihovacích příloh
 • Formát: A4
 • Vazba: pevná V8a
 • Počet obrázků a ilustrací: 800
 • ISBN: 978-80-270-0376-1


  Papírová archeologie 2 - od autorů

 

Tři a půl roku po dokončení první dílu se nám podařilo dostrkat do cíle svazek č. 2. Bylo to věru náročné sousto! U projektu Papírová archeologie 2 jsme si dali za cíl detailně zpracovat ročníky ABC, které spadají do „zlaté éry“ ábíčka: 15-20, tedy léta 1970-1976.


Naše původní představa (prezentovaná i v knize 1 na str. 111) byla podchytit ročníky 15-24, tedy dostat se až do roku 1980. Nebylo to nakonec možné, celková pracnost, objem informací a obrázků by už pro nás byly neúnosným břemenem. Papírová archeologie 2 se tedy zastavila na konci ročníku 20, jelikož ten následující se už vyvinul dál, liší se a je určitým přelomem. Pokud bude o naši práci zájem, vrhneme se na ročník 21 a ty následné v uvažovaném 3. díle encyklopedie. Ovšem zase nám nějaký ten rok dejte na přípravu! 

Našim čtenářům dáváme nyní víc a za nižší cenu. Kniha Papírová archeologie 2 je již připravena jako řádná hotová kniha s ISBN, na rozdíl od prvního dílu, který vycházel po jednotlivých sešitech jako „román na pokračování“ s potřebným následným svázáním. Objem dvojky narostl v souladu s mnohem obsažnější a bohatší látkou, jakou jsme zpracovávali: ábíčka z let 1970-76 přetékala zajímavostmi, nápady a návody, legendárními komiksy a samozřejmě déčky, přílohami a vystřihovánkami.

Snažili jsme se jít po stopách našich nejlepších autorů vystřihovánek té doby. Richard Vyškovský s Pavlem Blechou, Václav Šorel a František Kobík, Ladislav Müller – jejich vystřihovánky nás provázely v dětství a díky projektu Papírová archeologie se k nim stále vracíme.
 

Podobně jako v prvním díle, i v knize Papírová archeologie 2 se nezabýváme jen striktně papírovými modýlky. Nelze je oddělit od celkového vývoje časopisu ABC a vytrhnout z kontextu doby. Naše práce se proměnila v podchycení celkové nálady těch let z pohledu tehdejšího dítěte. Nezapomněli jsme např. na plastikové stavebnice té doby nebo na pestrou nabídku vystřihovánek vycházejících mimo ABC, např. v Albatrosu.

V knize opět najdete něco k vystřižení a slepení, celkem na osmi listech vystřihovacích příloh na pevnějším papíru 140 g. Hlavním magnetem bude dosud nevydaný model historického nádraží Ríšov a vlaku z počátku 20. století v měřítku 1:160 od arch. Richarda Vyškovského, kterému, i synu Richardu mladšímu, tímto velmi děkujeme za podporu a spolupráci.


Dále jsme poprosili o kooperaci nikoho menšího než Ladislava Badalce. On byl tou správnou personou grata, která by nám pomohla realizovat dávný rest ábíčka: nikdy v něm totiž nevyšla krabička na kartičky Atlasu ABC určená pro Technický atlas: všech pět krabiček vydaných v ABC na sobě neslo přírodovědné obrázky a motivy. Rozhodli jsme se proto vytvořit krabičku šestou, výhradně s obrázky techniky či architektury. A jelikož sami vydáváme novou sérii kartiček Archeologického atlasu s fotografiemi slepených papírových modelů, na nové krabičce jsou ilustrace technických modelů z ABC. O grafickou stránku slepovací škatulky se postaral právě Ladislav. A aby bylo do krabičky co ukládat, najdete v knize 16 zbrusu nových kartiček našeho atlasu (v celkovém pořadí již 4. a 5. list):

/převzato z www.papirovaarcheologie.cz/ 

 Související zboží
Papírová archeologie 1 - kniha
 

Papírová archeologie 1 - kniha

649 
Svázané vydání prvního dílu Papírové archeologie
Kouzelná historie papírových vystřihovánek
 

Kouzelná historie papírových vystřihovánek

125 
aneb Unikátní průvodce světem vystřihovánek v českých zemích do roku 1948

KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Reklama
Současně nakupované

FastCentrik® - Pronájem e-shopu
Eshop www.darebacek.cz - Darebáček.cz - papírové modely, vystřihovánky, moderní společenské hry, dárky, hračky - akce, slevy, novinky, rychlé dodání, osobní odběry po celé ČR a SR. Zákazníky ověřený a doporučovaný eshop s individuálním přístupem.

Provozovatel: Ing. Tomáš Darebník, Sušilova 771/6, 602 00 Brno. IČ: 87495601. Nejsme plátci DPH. info@darebacek.cz /kontaktní údaje/JavaScript musí být povolen